fbpx

Millised on motoorsed oskused ja miks need on sinu lapse jaoks olulised?

Millised on motoorsed oskused ja miks need on sinu lapse jaoks olulised?

Peenmotoorsed oskused on väikese lapse arengus väga olulised.

Oxford Reference’i sõnul on peenmotoorsed oskused need oskused, mis nõuavad õrna lihaskontrolli ja kus kehaosad liiguvad piiratud alal, et saada täpsed liigutused (nt söögiriistade kasutamine või kirjutamine). See on vastupidine motoorsetele oskustele, mis hõlmavad paljusid lihasrühmi ja tegevuses on kogu meie keha (nt jalgrattasõit või kõndimine).

Kuidas teha algust?

Nende oskuste arendamine algab väga lihtsalt: beebid haaravad reflektiivselt kõike mis nende käeulatusse satub, nii hakkavad nad esimest korda harjutama oma peenmotoorikat. See refleksiivne haaramine areneb kontrollitud esemeteni jõudmiseks, vahetades esemeid käest kätte ja lastes neist  lahti, et uuesti haarata. Sealt edasi õpivad nad üha enam kasutama oma peenmotoorikat.

Miks on peenmotoorika nii oluline?

Need peenmotoorsed oskused on olulised lapse arengus, et koolis ja hiljem elus hakkama saada. Näiteks on see oluline kaunite kunstide loomisel või matemaatika, lugemise ja kirjutamise õppimisel. Kirjutamine omakorda aitab kaasa keele arengule ja visuaalse teabe töötlemisele. Võimalus kasutada oma käsi ja sõrmi kontrollitud viisil aitab matemaatikas: loendamise, liitmise ja lahutamise õppimisel on alguses lihtsam kasutada sõrmi loendamiseks. Lühidalt öeldes mängivad peenmotoorsed oskused rolli keele-, kognitiivses ja akadeemilises arengus.

Parimad tegevused peenmotoorika arendamiseks

Mõned suurepärased viisid, kuidas aidata oma väikelapsel neid olulisi oskusi arendada, on lasta neil mängida kriitide ja sõrmevärvidga. Värvimine ja maalimine aitavad neil õppida, kuidas kontrollida oma käe-, sõrme- ja pöidlaliigutusi. Teine lõbus asi, mida teha, on mängida voolimismassiga. Mullikile plõksutamine aitab harjutada ka väikeseid lihaseid kätes. Ehitus- ja konstruktormänguasjad on samuti hea viis aidata lastel harjutada. Näiteks plokkide üksteisele ladumine ilma kogu torni ümber ajamata või kahe ploki täpne kokkupanek õpetab, kuidas oma liigutusi kontrollida. Pusled ja ladumismängud on ka lõbus viis harjutamiseks. Näiteks motoorseid oskusi suurendavaid mänguasjad väikelastele on magnetmäng SmartMax 30 osa või Minu esimesed autod.

Loo autor: SmartGames

Jaga seda postitust

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga