fbpx

Emotsionaalne mäng aitab õppida ja harjutada

Emotsionaalne mäng aitab õppida ja harjutada

Tavaliselt soovime kuulajatena, et meie vestluspartner, olgu ta siis suur või väike, räägiks selgelt, hea diktsiooniga, kuna siis on meil lihtsam kuuldust aru saada ja seda mõista. Logopeedi juurde  tulevad sageli inimesed, kellel on raskusi sõnade välja hääldamisega, mõni häälik on puudu  või asendatud teise häälikuga. Sagedamini pannakse tähele R või K puudumist või asendamist, kuid abi saamiseks pöördutakse ka teiste häälikute pärast, nagu S, V, L jne. Sellest ülesaamiseks on vaja kujundada õiged hääldusliigutused.

Logopeed valib abivajajale  harjutused  vastavalt foneetilisele puudele, kujundades õigeks häälduseks uusi motoorseid oskusi. Harjutusi tehakse huultele, keelele, põskedele ja pehmele suulaele. Harjutamise tulemusena suu ja keele lihaskond muutub liikuvamaks, teadvustatakse nende asend.  Harjutusi peab tegema järjepidevalt ja mõnikord väga pika aja jooksul.  Lastele püütakse see teha võimalikult mänguliseks, et nad ära ei tüdineks. Spetsialist on alati valmis  juhendama ka õpetajaid ja vanemaid, kuidas nemad saavad  last aidata. Kui koostöö toimib hästi, on ka tulemus kiirem ja parem.

Selgema diktsiooni saavutamise  eesmärgil võivad teha harjutusi  kõik inimesed. Vahel on ka lihtsalt tore lõbusalt aega veeta mängides seltskonnamänge. Üheks selliseks mänguks on ka „MiimikQ“, mis sobib nii väikesele kui suurele, nii abivajajale kui lihtsalt huvilisele. Mängu eesmärk on, et pead suutma  teha samasugust näomiimilist liigutust nagu on pildil, nii, et teine mängija sellest ka aru saaks. Enne mängu oleks tore kõik näoilmed peegli ees järele proovida ja võrrelda pildil olevaga. Väiksemate  laste  puhul võib mängureegleid veidi lihtsustada. Näiteks võtta kätte väiksem arv kaarte või mängida memoryna, kus pildid asetatakse lauale segamini ja peab leidma paarid üles. Kirjeldades, mida keegi pildil näeb, areneb sõnavara. Lisaks sellele, et pead oma miimikat kontrollima, peab mängus olema tähelepanelik, keskenduma ja meelde jätma. Kui mängukäik saab selgeks, siis tekitab see palju toredaid emotsioone.

Mäng kulgeb väga lõbusalt ja lapsed soovivad seda korduvalt mängida. Läbi mängu toimub  pidev harjutamine, kinnistuvad õppimiseks vajalikud oskused.

Autor logopeed Anne-Ly Savason

Jaga seda postitust

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga