fbpx

Lapsed ja lastejooga

Lapsed ja lastejooga

Kui kunagi hakkasin tegelema laste joogaga, siis Eestis oli see veel suhteliselt uudne nähtus, kuid iga aastaga on pilt palju parem ja rõõm on näha, kuidas iga päevaga tuleb laste jooga juurde aina rohkem lapsi ja laste jooga juhendajaid ning nendega koos ka peresid, lasteaedu, koole, spordiklubisid, huvikoole ja ka arste, kes saavad aru laste jooga kasulikkusest ja olulisusest ning soovitavad seda omakorda edasi.

Läbi oma praktika näen, kuidas joogaga tegelemine mõjub lastele väga  hästi ning mida varem joogaga algust teha, seda parem see on. Esiteks on jooga hea meie kehale, kuid mis peamine – läbi jooga jääme õnnelikuks, rahulikuks, enesekindlaks, terveks, loovaks, teadlikuks iseendast ning meist ümbritsevast, oleme tasakaalukamad, julgemad jne.

Mina alustan kundalini jooga õpetusel põhinevaid laste jooga tunde harilikult nii, et lasen lastel end kõigepealt tühjaks joosta. Näiteks mängime banaanikulli, kõdikolli, krabide jalgpalli jne, põhjusel et lapsed on ju lasteaias, koolis või kodus sõna kuulamisest ja nööri mööda käimisest väsinud ja lastes pulbitsev energia on justkui tammi taga peidus, mis vajab valla päästmist . Kui energia ülejäägid on maha rahmeldatud, tuleme keskpõrandale kokku ringi ja alustame tunniga. Esmalt laulame kaks mantrat ning siis saab igaüks võimaluse end tutvustada ning rääkida, kuidas tal vahepeal läinud on, kuidas päev möödus jne. Järgnevad soojendusharjutused ja siis hakkab pihta tunni põhiosa, mis võib toimuda näiteks muinasjutu vestmisega, millega paralleelselt kehastume erinevateks tegelasteks ja mis on üldjuhul klassikalised jooga asanad ehk asendid. Jooga harjutuste, puhkuse ja mediteerimise kaudu õpib lapse keha, hing ja meel koos toimima. Jooga asendite lapsepärased nimetused (krabi, lõvi, tiiger jne) ja minek nende tegelaste sisse aitavad muuhulgas kaasa ka laste loovusele ja  kujutlusvõimele. Pluss ma jätan fantaasiaks ka alati ruumi, sest ampluaa, kuidas jooga baasharjutusi või laste jaoks olulisi ja südamel olevaid teemasid laste maailma sisse kududa ja neid arutada, on väga lai. Näiteks lapsed saavad ise välja mõelda, kuidas liiguvad flamingo, sebra, ninasarvik jt tegelased.  Miks just muinasjutud? Juba Albert Einstein ütles, et kui tahate endale andekaid lapsi, siis rääkige neile lugusid. Kui tahate eriti andekaid lapsi, siis rääkige neile veel rohkem lugusid. Erinevate lugude jutustamine arendab ennekõike laste intelligentsust ja loovust, sest lugudesse sisseelamine ergutab lapse fantaasiat ja kujutlusvõimet ning äratab lapses tundeid ja mõtteid, mida täiskasvanute maailmas on võib-olla raske kogeda. Pärast aktiivset osa tuleb väike lõdvestus vaiba asendis ja lõpetuseks mediteerime ning häälestame end tunnist välja.

Lastele meeldib liikumine ja mäng ning seetõttu on ka minu laste jooga tunnid väga liikumisrohked ja mängulised. Ja et lastes säiliks huvi laste jooga tundide vastu, hoian oma laste jooga põhitunni osa alati uue sisuga. Viimase aja leid on näiteks tasakaalulaud, mis lastele mõjub nagu magnet, sest ta on laste arvates väga äge ja sealjuures nõuab mõningast eneseületust. Pluss tasakaalulaud võimaldab joogat teha täiesti uues võtmes ja seda nii, et kõik sisemised lihased on ekstra kaasatud. Eriti lõbus on laste meelest laual olles harjutada lihtsas poosis istumist, puuks ja lilleks olemist, teha kassi ja lehma jne.

Artikli autor on Kristel Paimla, kes oma kolme lapse kasvatamise kõrvalt võtnud enda südameasjaks laste jooga propageerimise: tehes erinevas vanuses laste jooga tunde, aidates koolitada laste jooga juhendajaid üle Eesti, kirjutades laste jooga raamatut. Loe lisa: www.lastejooga.ee

Autor joogaõpetaja Kristel Paimla

Jaga seda postitust

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga